Nichicon UWT1H4R7MCR1GB
UWT1H4R7MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1H4R7MCR1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1H4R7MCR1GB.pdf
Availability of UWT1H4R7MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT1H4R7MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1H4R7MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1H4R7MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1H4R7MCR1GB
Related LinksUWT1H4R, UWT1H4R7MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1H4R7MCR1GB Details Description
Related parts for UWT1H4R7MCR1GB
TRANS NPN 40V 4A E-LINE datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 8-SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 3.5X0.078" BLK datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 35A datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
FAN AXIAL 170X51MM 24VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 1250VDC AX datasheet.pdf