Nichicon UWT1H4R7MCR1GB
UWT1H4R7MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWT1H4R7MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UWT1H4R7MCR1GB.pdf
Availability of UWT1H4R7MCR1GB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UWT1H4R7MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWT1H4R7MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWT1H4R7MCR1GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWT1H4R7MCR1GB
Related LinksUWT1H4R, UWT1H4R7MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWT1H4R7MCR1GB Details Description
Related parts for UWT1H4R7MCR1GB
LABEL TT TED WHT 1.25 X 0.38" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB datasheet.pdf
FET RF N-CH 1.03GHZ 100V NI-780H datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 10POS 3" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 178.5W TO-247A datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.3A 200.6 MOHM datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF33 ACCESSORY datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.00 KHZ 15.0PF SMD datasheet.pdf