Nichicon UWX1C330MCR1GB
UWX1C330MCR1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWX1C330MCR1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UWX1C330MCR1GB.pdf
Availability of UWX1C330MCR1GB
QUANTITY
UWX1C330MCR1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWX1C330MCR1GB
Internal Part NumberEIS-UWX1C330MCR1GB
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current49mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWX1C330MCR1GB
Related LinksUWX1C33, UWX1C330MCR1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWX1C330MCR1GB Details Description
Related parts for UWX1C330MCR1GB
SOCKET HEX 3MM 1.50" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT RF PA 17-MLF datasheet.pdf
IC DATA ACQ FRONT END 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf