Nichicon UWZ1E220MCL1GS
UWZ1E220MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1E220MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWZ1E220MCL1GS.pdf
Availability of UWZ1E220MCL1GS
QUANTITY
UWZ1E220MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1E220MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UWZ1E220MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current38mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1E220MCL1GS
Related LinksUWZ1E22, UWZ1E220MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1E220MCL1GS Details Description
Related parts for UWZ1E220MCL1GS
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE 18LB RED 4" datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 705MA 195 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf