Nichicon UWZ1V100MCL1GB
UWZ1V100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWZ1V100MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWZ1V100MCL1GB.pdf
Availability of UWZ1V100MCL1GB
QUANTITY
UWZ1V100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWZ1V100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWZ1V100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWZ1V100MCL1GB
Related LinksUWZ1V10, UWZ1V100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWZ1V100MCL1GB Details Description
Related parts for UWZ1V100MCL1GB
RES ARRAY 9 RES 1.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
RES MO 1W 78.7 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 8200PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 98MM datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf