Nichicon UZD1C100MCL1GB
UZD1C100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZD1C100MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UZD1C100MCL1GB.pdf
Availability of UZD1C100MCL1GB
QUANTITY
UZD1C100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZD1C100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZD1C100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZD1C100MCL1GB
Related LinksUZD1C10, UZD1C100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZD1C100MCL1GB Details Description
Related parts for UZD1C100MCL1GB
RES SMD 26.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AUD/VID INTERACE 28TQFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 610MA 270 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf