Nichicon UZD1C220MCL1GB
UZD1C220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZD1C220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UZD1C220MCL1GB.pdf
Availability of UZD1C220MCL1GB
QUANTITY
UZD1C220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZD1C220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZD1C220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZD1C220MCL1GB
Related LinksUZD1C22, UZD1C220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZD1C220MCL1GB Details Description
Related parts for UZD1C220MCL1GB
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.8A 6.7 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
MGRID 2MM DUAL ROW SMT HDR 18CKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf