ITT Cannon, LLC CA3101F22-28SB
CA3101F22-28SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101F22-28SB
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101F22-28SB.pdf
Availability of CA3101F22-28SB
QUANTITY
CA3101F22-28SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101F22-28SB
Internal Part NumberEIS-CA3101F22-28SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert22-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101F22-28SB
Related LinksCA3101F, CA3101F22-28SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101F22-28SB Details Description
Related parts for CA3101F22-28SB
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
3M MULTI-TOUCH DISPLAY M2767PW datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 30M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf