Nichicon UZE1A220MCL1GB
UZE1A220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZE1A220MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UZE1A220MCL1GB.pdf
Availability of UZE1A220MCL1GB
QUANTITY
UZE1A220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZE1A220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZE1A220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current33mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZE1A220MCL1GB
Related LinksUZE1A22, UZE1A220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZE1A220MCL1GB Details Description
Related parts for UZE1A220MCL1GB
RES SMD 590 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 20DB datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 385MA 650 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1W DO214AC datasheet.pdf