Nichicon UZG0J330MCL1GB
UZG0J330MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZG0J330MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UZG0J330MCL1GB.pdf
Availability of UZG0J330MCL1GB
QUANTITY
UZG0J330MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZG0J330MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZG0J330MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.156" (3.95mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZG0J330MCL1GB
Related LinksUZG0J33, UZG0J330MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZG0J330MCL1GB Details Description
Related parts for UZG0J330MCL1GB
IDC CABLE - MSD10K/MC10F/MCG10K datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .050 DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 160W STER D 44HSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf