Nichicon UZT1A470MCL1GB
UZT1A470MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZT1A470MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UZT1A470MCL1GB.pdf
Availability of UZT1A470MCL1GB
QUANTITY
UZT1A470MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZT1A470MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZT1A470MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZT1A470MCL1GB
Related LinksUZT1A47, UZT1A470MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZT1A470MCL1GB Details Description
Related parts for UZT1A470MCL1GB
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS .100 26-30 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
STB RA HDR datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 667MHZ 400BGA datasheet.pdf