Omron V-15G-1C25-T
V-15G-1C25-T picture photo
Mfg. Part Number
V-15G-1C25-T
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 15A PIN PLUNGER
Datasheet Download
V-15G-1C25-T.pdf
Availability of V-15G-1C25-T
QUANTITY
V-15G-1C25-T Order Process
Ship out your order
Specifications of V-15G-1C25-T
Internal Part NumberEIS-V-15G-1C25-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque200gf
Release Force50gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life20,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-15G-1C25-T
Related LinksV-15G-, V-15G-1C25-T Datasheet, Omron Distributor
V-15G-1C25-T Details Description
Related parts for V-15G-1C25-T
IC MCU 16BIT ROMLESS 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW ALF2 datasheet.pdf
RES 3.30M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 33POS datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf