Omron V-15G-3C26-K
V-15G-3C26-K picture photo
Mfg. Part Number
V-15G-3C26-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWTCH MINI SPST-NO 15A PIN PLNGR
Datasheet Download
V-15G-3C26-K.pdf
Availability of V-15G-3C26-K
QUANTITY
V-15G-3C26-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-15G-3C26-K
Internal Part NumberEIS-V-15G-3C26-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating15A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque400gf
Release Force80gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-15G-3C26-K
Related LinksV-15G-, V-15G-3C26-K Datasheet, Omron Distributor
V-15G-3C26-K Details Description
Related parts for V-15G-3C26-K
OSC XO 6.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 10UMAX datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf