Omron V-15G2-1E5-K
V-15G2-1E5-K picture photo
Mfg. Part Number
V-15G2-1E5-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH MINI SPDT 15A HINGE LEVER
Datasheet Download
V-15G2-1E5-K.pdf
Availability of V-15G2-1E5-K
QUANTITY
V-15G2-1E5-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V-15G2-1E5-K
Internal Part NumberEIS-V-15G2-1E5-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.060" (1.5mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-15G2-1E5-K
Related LinksV-15G2, V-15G2-1E5-K Datasheet, Omron Distributor
V-15G2-1E5-K Details Description
Related parts for V-15G2-1E5-K
Crystal 5.9904MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE IN LINE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 63V AXIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf