Omron V-16G-3C24-K(R)
V-16G-3C24-K(R) picture photo
Mfg. Part Number
V-16G-3C24-K(R)
Brief Description
SWTCH MINI SPST-NO 16A PIN PLNGR
Datasheet Download
V-16G-3C24-K(R).pdf
Availability of V-16G-3C24-K(R)
QUANTITY
V-16G-3C24-K(R) Order Process
Ship out your order
Specifications of V-16G-3C24-K(R)
Internal Part NumberEIS-V-16G-3C24-K(R)
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force20gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V-16G-3C24-K(R)
Related LinksV-16G-3, V-16G-3C24-K(R) Datasheet, Omron Distributor
V-16G-3C24-K(R) Details Description
Related parts for V-16G-3C24-K(R)
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 10UDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 16MLF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf