Vicor Corporation V110A12E400BF
V110A12E400BF picture photo
Mfg. Part Number
V110A12E400BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V110A12E400BF.pdf
Availability of V110A12E400BF
QUANTITY
V110A12E400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12E400BF
Internal Part NumberEIS-V110A12E400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12E400BF
Related LinksV110A1, V110A12E400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12E400BF Details Description
Related parts for V110A12E400BF
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
CAP ARRAY 220PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .900 64POS datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG HER LC CA 0.4" datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 45MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf