Vicor Corporation V110A12M300BG
V110A12M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A12M300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12M300BG.pdf
Availability of V110A12M300BG
QUANTITY
V110A12M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12M300BG
Internal Part NumberEIS-V110A12M300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12M300BG
Related LinksV110A1, V110A12M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12M300BG Details Description
Related parts for V110A12M300BG
IC BUFFER DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
EMULATOR BASE UNIT FOR M16C/60 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 128TAPS SC70-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf