Vicor Corporation V110A12T300B3
V110A12T300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12T300B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12T300B3.pdf
Availability of V110A12T300B3
QUANTITY
V110A12T300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12T300B3
Internal Part NumberEIS-V110A12T300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12T300B3
Related LinksV110A1, V110A12T300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12T300B3 Details Description
Related parts for V110A12T300B3
JUMPER-H9991TR/1852SL/H9991TR 6" datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 48K 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE50S/AE50G/CCE50S datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 14-SOIC datasheet.pdf
KEA POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf