Littelfuse V150LS20B
V150LS20B picture photo
Mfg. Part Number
V150LS20B
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V150LS20B.pdf
Availability of V150LS20B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V150LS20B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150LS20B
Internal Part NumberEIS-V150LS20B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)229.5V
Varistor Voltage (Max)243V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy80J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150LS20B
Related LinksV150, V150LS20B Datasheet, Littelfuse Distributor
V150LS20B Details Description
Related parts for V150LS20B
JUMPER-H9991TR/1853 BR/X 2" datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 120POS .050" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 27.4A TO-220F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 96POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 21POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SR BTS CB FT 6 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf