Vicor Corporation V110A12T300BG
V110A12T300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A12T300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12T300BG.pdf
Availability of V110A12T300BG
QUANTITY
V110A12T300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12T300BG
Internal Part NumberEIS-V110A12T300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12T300BG
Related LinksV110A1, V110A12T300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12T300BG Details Description
Related parts for V110A12T300BG
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
ICL 220 OHM 20% 1A 3MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 126VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 2.8A 5.6 MOHM SMD datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 68DIP 0.9 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD datasheet.pdf
IC AUDIO DEVICE 36HSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf