Vicor Corporation V110A15C300BG
V110A15C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A15C300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V110A15C300BG.pdf
Availability of V110A15C300BG
QUANTITY
V110A15C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15C300BG
Internal Part NumberEIS-V110A15C300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15C300BG
Related LinksV110A1, V110A15C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15C300BG Details Description
Related parts for V110A15C300BG
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP PCI BUS 16SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT223-4 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN STACKER 60POS 0.100" T/H datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSDCR FREQ AC 4-20MA OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 0.5MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf