Vicor Corporation V110A15C300BS3
V110A15C300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15C300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V110A15C300BS3.pdf
Availability of V110A15C300BS3
QUANTITY
V110A15C300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15C300BS3
Internal Part NumberEIS-V110A15C300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15C300BS3
Related LinksV110A15, V110A15C300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15C300BS3 Details Description
Related parts for V110A15C300BS3
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC USB NX2LP NAND CNTRLR 56VFBGA datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL62882 datasheet.pdf
RES 510 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 200V SCREW datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf