Vicor Corporation V110A15H300B2
V110A15H300B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A15H300B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V110A15H300B2.pdf
Availability of V110A15H300B2
QUANTITY
V110A15H300B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15H300B2
Internal Part NumberEIS-V110A15H300B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15H300B2
Related LinksV110A1, V110A15H300B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15H300B2 Details Description
Related parts for V110A15H300B2
CONN SPLICE BUTT 16-22AWG SOLIS datasheet.pdf
IC BUFFER LOW PWR N-INV SOT5 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
IC FPGA 532 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .5MM SMD W/FI datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf