Vicor Corporation V110A24M400B3
V110A24M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A24M400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V110A24M400B3.pdf
Availability of V110A24M400B3
QUANTITY
V110A24M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24M400B3
Internal Part NumberEIS-V110A24M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24M400B3
Related LinksV110A2, V110A24M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24M400B3 Details Description
Related parts for V110A24M400B3
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
TRANS PNP 160V 1.5A DPAK datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 28 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
FUSE CERM 3A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 29.3VC R6 datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II, TP-TX/SSFX- datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf