Vicor Corporation V110A24M400BG
V110A24M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A24M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V110A24M400BG.pdf
Availability of V110A24M400BG
QUANTITY
V110A24M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24M400BG
Internal Part NumberEIS-V110A24M400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24M400BG
Related LinksV110A2, V110A24M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24M400BG Details Description
Related parts for V110A24M400BG
RES 150K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ TO99-8 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-DIP datasheet.pdf
IC MPU I960 16MHZ 84PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT 3A PCB PIN datasheet.pdf
GLIDING STAGE 300MM X 210MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" STACKER datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 470-512MHZ 1/4W MX datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf