Vicor Corporation V110A28C400BL3
V110A28C400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A28C400BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V110A28C400BL3.pdf
Availability of V110A28C400BL3
QUANTITY
V110A28C400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28C400BL3
Internal Part NumberEIS-V110A28C400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28C400BL3
Related LinksV110A28, V110A28C400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28C400BL3 Details Description
Related parts for V110A28C400BL3
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf