Vicor Corporation V110A28T300BG2
V110A28T300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A28T300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V110A28T300BG2.pdf
Availability of V110A28T300BG2
QUANTITY
V110A28T300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28T300BG2
Internal Part NumberEIS-V110A28T300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28T300BG2
Related LinksV110A28, V110A28T300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28T300BG2 Details Description
Related parts for V110A28T300BG2
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT PAR 50MHZ 28-SSOP datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 528POS SMD datasheet.pdf
33UF 50V 8X6,2 datasheet.pdf