Vicor Corporation V110A36E400BN2
V110A36E400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A36E400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V110A36E400BN2.pdf
Availability of V110A36E400BN2
QUANTITY
V110A36E400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A36E400BN2
Internal Part NumberEIS-V110A36E400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A36E400BN2
Related LinksV110A36, V110A36E400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A36E400BN2 Details Description
Related parts for V110A36E400BN2
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AD datasheet.pdf
TORXPLUS KEY SET W/HOLDER 9PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AC datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf