Vicor Corporation V110A3V3C150BL2
V110A3V3C150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3C150BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V110A3V3C150BL2.pdf
Availability of V110A3V3C150BL2
QUANTITY
V110A3V3C150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3C150BL2
Internal Part NumberEIS-V110A3V3C150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3C150BL2
Related LinksV110A3V, V110A3V3C150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3C150BL2 Details Description
Related parts for V110A3V3C150BL2
FUSE TERM BLOCK CART FUSE INSERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DRIVER COAX CBL 5V ECL 8TSSOP datasheet.pdf
MASKING TAPE 12MM X 55M datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDI T/D 400A 600V datasheet.pdf
RAILS VERT MOUNT FOR 42" HIGH datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL YW/GRN SIL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf