Vicor Corporation V110A3V3C150BN2
V110A3V3C150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3C150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V110A3V3C150BN2.pdf
Availability of V110A3V3C150BN2
QUANTITY
V110A3V3C150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3C150BN2
Internal Part NumberEIS-V110A3V3C150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3C150BN2
Related LinksV110A3V, V110A3V3C150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3C150BN2 Details Description
Related parts for V110A3V3C150BN2
IC PROCESSOR CCD SIGNAL 32LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUS TXRX/REGISTER 8BIT 28SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 10NS 80-TQFP datasheet.pdf
CONN JUMPER SHORTING .100" GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
GDT 350V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf