Vicor Corporation V110A3V3M200BG2
V110A3V3M200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3M200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V110A3V3M200BG2.pdf
Availability of V110A3V3M200BG2
QUANTITY
V110A3V3M200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3M200BG2
Internal Part NumberEIS-V110A3V3M200BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3M200BG2
Related LinksV110A3V, V110A3V3M200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3M200BG2 Details Description
Related parts for V110A3V3M200BG2
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V SS 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONDUIT ENTRANCE END PWR FITTING datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.5A 112 MOHM SMD datasheet.pdf