Vicor Corporation V110A8E300BG3
V110A8E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8E300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8E300BG3.pdf
Availability of V110A8E300BG3
QUANTITY
V110A8E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8E300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A8E300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8E300BG3
Related LinksV110A8, V110A8E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8E300BG3 Details Description
Related parts for V110A8E300BG3
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP ADJ 0.5A 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER 6-TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 143 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf