Vicor Corporation V110B12C150BG
V110B12C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B12C150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V110B12C150BG.pdf
Availability of V110B12C150BG
QUANTITY
V110B12C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12C150BG
Internal Part NumberEIS-V110B12C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12C150BG
Related LinksV110B1, V110B12C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12C150BG Details Description
Related parts for V110B12C150BG
CONN RECEPT 3POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS R/A NO LATCH 10AU datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC P600 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf