Vicor Corporation V110B12C150BN2
V110B12C150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B12C150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V110B12C150BN2.pdf
Availability of V110B12C150BN2
QUANTITY
V110B12C150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12C150BN2
Internal Part NumberEIS-V110B12C150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12C150BN2
Related LinksV110B12, V110B12C150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12C150BN2 Details Description
Related parts for V110B12C150BN2
IC MOSFET DRIVER 12-TQFN datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 10% 500V SMD datasheet.pdf
RES 202.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf