Vicor Corporation V110B12C200BS3
V110B12C200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B12C200BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V110B12C200BS3.pdf
Availability of V110B12C200BS3
QUANTITY
V110B12C200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12C200BS3
Internal Part NumberEIS-V110B12C200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12C200BS3
Related LinksV110B12, V110B12C200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12C200BS3 Details Description
Related parts for V110B12C200BS3
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 448 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf