Vicor Corporation V110B12M150BN3
V110B12M150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B12M150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V110B12M150BN3.pdf
Availability of V110B12M150BN3
QUANTITY
V110B12M150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12M150BN3
Internal Part NumberEIS-V110B12M150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12M150BN3
Related LinksV110B12, V110B12M150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12M150BN3 Details Description
Related parts for V110B12M150BN3
DIODE VARACTOR 10V ESC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 70A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 8 WIRE 73" datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 130K OHM 0404 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
FAN AXL 119.5X26.2MM 115/230VAC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 8.51MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf