Vicor Corporation V110B12M200BG
V110B12M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B12M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V110B12M200BG.pdf
Availability of V110B12M200BG
QUANTITY
V110B12M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12M200BG
Internal Part NumberEIS-V110B12M200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12M200BG
Related LinksV110B1, V110B12M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12M200BG Details Description
Related parts for V110B12M200BG
TRIMMER 1K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
30POS LOADED(LF) HM1C datasheet.pdf
START-RUN-STOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO277A datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.75"L X 4.75"W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 14AWG RED 100' datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf