Vicor Corporation V110B15C150BG3
V110B15C150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B15C150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V110B15C150BG3.pdf
Availability of V110B15C150BG3
QUANTITY
V110B15C150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B15C150BG3
Internal Part NumberEIS-V110B15C150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B15C150BG3
Related LinksV110B15, V110B15C150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B15C150BG3 Details Description
Related parts for V110B15C150BG3
IC CTRLR HOT SWAP DUAL 24-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W DO214AA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
SIGNAL AND CONTROL INLINE SPLICI datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A 300V D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf