Vicor Corporation V110B24C150BG
V110B24C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B24C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V110B24C150BG.pdf
Availability of V110B24C150BG
QUANTITY
V110B24C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B24C150BG
Internal Part NumberEIS-V110B24C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B24C150BG
Related LinksV110B2, V110B24C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B24C150BG Details Description
Related parts for V110B24C150BG
CONN HOUSING 5POS .100 SINGLE datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 17MM GRAY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN TERM CABLE GOLD 22AWG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
UMMQ-1000-1000-A datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf