Vicor Corporation V110B24E150BG
V110B24E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B24E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V110B24E150BG.pdf
Availability of V110B24E150BG
QUANTITY
V110B24E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B24E150BG
Internal Part NumberEIS-V110B24E150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B24E150BG
Related LinksV110B2, V110B24E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B24E150BG Details Description
Related parts for V110B24E150BG
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CABLE INTRFC FOR H8/36912,36902 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A TO220FP datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf