Vicor Corporation V110B28H200BG2
V110B28H200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B28H200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V110B28H200BG2.pdf
Availability of V110B28H200BG2
QUANTITY
V110B28H200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B28H200BG2
Internal Part NumberEIS-V110B28H200BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B28H200BG2
Related LinksV110B28, V110B28H200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B28H200BG2 Details Description
Related parts for V110B28H200BG2
SWITCH KNB MOM SPSTNO ILLRED datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 8A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 1" H2O 4SIP datasheet.pdf
DIN-SIGNAL PCRAIN RELIEF IDC datasheet.pdf
IC CAPSENSE 8K FLASH 16 QFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3V 4MM SMD datasheet.pdf
Multichannel 96 kHz Codec IC datasheet.pdf
260 MHz, 16 x 8 Buffered Video Crosspoint Switches IC datasheet.pdf