Vicor Corporation V110B36C150B2
V110B36C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B36C150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36C150B2.pdf
Availability of V110B36C150B2
QUANTITY
V110B36C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36C150B2
Internal Part NumberEIS-V110B36C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36C150B2
Related LinksV110B3, V110B36C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36C150B2 Details Description
Related parts for V110B36C150B2
BATTERY PACK NIMH 4.8V 1500 MAH datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ROUND/PROJECT BLK datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LED LUXEON S SMD datasheet.pdf
FULL DUPLEX RS485 BRIDGE 500KBPS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf
FUSE 3.15A datasheet.pdf