Vicor Corporation V110B36C200BN3
V110B36C200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B36C200BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V110B36C200BN3.pdf
Availability of V110B36C200BN3
QUANTITY
V110B36C200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36C200BN3
Internal Part NumberEIS-V110B36C200BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36C200BN3
Related LinksV110B36, V110B36C200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36C200BN3 Details Description
Related parts for V110B36C200BN3
CONN HEADER 4POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3207TL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
IC OPAMP DUAL SOT26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf