Vicor Corporation V110B36E150BN
V110B36E150BN picture photo
Mfg. Part Number
V110B36E150BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36E150BN.pdf
Availability of V110B36E150BN
QUANTITY
V110B36E150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36E150BN
Internal Part NumberEIS-V110B36E150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36E150BN
Related LinksV110B3, V110B36E150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36E150BN Details Description
Related parts for V110B36E150BN
TAG MARKER SG 10 MKD 8 10/STRIP datasheet.pdf
ADM64S/AE64M/X datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 SC70-5 datasheet.pdf
IC SARAM 64KBIT 35NS 80TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf