Vicor Corporation V110B36E200BN3
V110B36E200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B36E200BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V110B36E200BN3.pdf
Availability of V110B36E200BN3
QUANTITY
V110B36E200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36E200BN3
Internal Part NumberEIS-V110B36E200BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36E200BN3
Related LinksV110B36, V110B36E200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36E200BN3 Details Description
Related parts for V110B36E200BN3
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.688" (17.48mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 19 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
4MM DIY STKP BUTTON BLACK datasheet.pdf