Vicor Corporation V110B36H150BG
V110B36H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B36H150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36H150BG.pdf
Availability of V110B36H150BG
QUANTITY
V110B36H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36H150BG
Internal Part NumberEIS-V110B36H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36H150BG
Related LinksV110B3, V110B36H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36H150BG Details Description
Related parts for V110B36H150BG
RES ARRAY 15 RES 100K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS10K/MC10M/MCF10K datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS61100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 R/A datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 5V LP SER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 62.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 5POS PIN datasheet.pdf