Vicor Corporation V110B3V3E100BG
V110B3V3E100BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3E100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3E100BG.pdf
Availability of V110B3V3E100BG
QUANTITY
V110B3V3E100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3E100BG
Internal Part NumberEIS-V110B3V3E100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3E100BG
Related LinksV110B3V, V110B3V3E100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3E100BG Details Description
Related parts for V110B3V3E100BG
CONN HEADER 8POS RT ANG SMD TIN datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
RELAY TIMER DPDT DIN 24-240V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf