Vicor Corporation V110B3V3E100BL3
V110B3V3E100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3E100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3E100BL3.pdf
Availability of V110B3V3E100BL3
QUANTITY
V110B3V3E100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3E100BL3
Internal Part NumberEIS-V110B3V3E100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3E100BL3
Related LinksV110B3V, V110B3V3E100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3E100BL3 Details Description
Related parts for V110B3V3E100BL3
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG/SS OUT 24V datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
23+23 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
QKE LATCHING STR RELIEF datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 220MA 4.62 OHM datasheet.pdf