Vicor Corporation V110B3V3E100BN3
V110B3V3E100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3E100BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3E100BN3.pdf
Availability of V110B3V3E100BN3
QUANTITY
V110B3V3E100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3E100BN3
Internal Part NumberEIS-V110B3V3E100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3E100BN3
Related LinksV110B3V, V110B3V3E100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3E100BN3 Details Description
Related parts for V110B3V3E100BN3
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 4V 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2K OHM 5% 50W datasheet.pdf
SL-SMT3.50/05/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 1.27A 90 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf