Vicor Corporation V110B3V3E75B3
V110B3V3E75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3E75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V110B3V3E75B3.pdf
Availability of V110B3V3E75B3
QUANTITY
V110B3V3E75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3E75B3
Internal Part NumberEIS-V110B3V3E75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3E75B3
Related LinksV110B3, V110B3V3E75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3E75B3 Details Description
Related parts for V110B3V3E75B3
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY .100 14POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 50MA 16 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf